გაკვეთილის გეგმა
რიცხვი : სკოლა
: ზედა სამების საჯარო სკოლა
კლასი : VIII
საგანი : ქიმია
მასწავლებელი : მაგული ჯინჭარაძე
გაკვეთილის ძირითადი თემა: რას შეისწავლის ქიმია, ნივთიერებების თვისებები
მიზანი: მოსწავლეს ჩამოუყალიბდეს ქიმიის საგნისადმი
ინტერესი,რას შისწავლის
ქიმია?გაერკვეს რა არის
ნივთიერება,რა არის აგრეგატული
მდგომარეობა?რომელი არის ფიზიკური და
რომელი ქიმიური
თვისებები.რა განასხვავებს
ნივთიერებებს ერთმანეთისაგან.
მისაღწევი შედეგები გეგმის მიხედვით: მოსწავლეს ჩამოუყალიბდება პირველ
დაწყებითი ცოდნა
საგნისადმი,გაიგებს ,რა არის ნივთიერება,რამდენ
აგრეგატულ მდგომარეობაში შეიძლება იყოს სხვადასხვა
ნივთიერებები, რომელი
განეკუთვნება ფიზიკურს და რომელი
ქიმიურ თვისებებს
მეთოდები/სტრატეგიები: მინი ლექცია,ტექსტზე მუშაობა,კითხვა –პასუხი,
მიზნობრივად შერჩეული დავალებების შესრულება.
სასწავლლო რესურსები: სახელმძღვანელო (გ.
ანდრონიკაშვილი. მე-8 კლ.)
სამუშაო
რვეული,დაფა,ცარცი.
გაკვეთილის მსვლელობა (აქტივობების
აღწერა)
აქტივობა-1. გამოწვევა/მოლოდინების განსაზღვრა
|
დრო
|
გონებრივი იერიში: რა
იცით ქიმიის შესახებ?რა არის ნივთიერება?ნივთიერებები არის ბუნებრივი და ხელოვნური,ხელოვნურის
შექმნაში ვინ მონაწილეობს?დაასახელეთ ნივთიერება,რატომ გაგახსენდა ეს
ნივთიერება?
|
15წთ
|
აქტივობა-2. ცოდნის კონსტრუირება
|
დრო
|
მინი ლექცია
–ნივთიერებების თვისებები.
ტექსტზე მუშაობა მთელ
კლასთან ერთად,ყველა აბზაცის განხილვა კითხვა პასუხის რეჟიმში.
|
20წთ
|
აქტივობა-3
გამთლიანება/რეფლექსია
|
დრო
|
რა განსხვავებაა
ნივთიერებებს შორის?ჩამოთვალეთ ნითიერებები და დაახასითეთ ფიზიკური თისებების
მიხედვთ.გვ.11 დავალება პირველი
საკლასო
სამუშაო,ინდივიდუალურად და განხილვა.
საშინაო
დავალების მიცემა: სახელმძღვანელოს შესაბამისი პარაგრეფი
|
10წთ
|
მოსწავლეთა
ცოდნის შეფასება: დაკვირვება , მიმდინარე განმავითარებელი.
ეროვნული სასწავლო გეგმის პუნქტები: ქიმ. VIII. 6.
მოსწავლეს შუძლია ნივთიერებათა კლასიფიკაცია.ნარევის კომპონენტებად დაყოფა.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
·
ასახელებს მისთვის ნაცნობ სხვადასხვა ნივთიერებას.
·
ახასიათებს მათ ფიზიკური თისებების მიხედვით
ანგარიში გაკვეთილის ჩატარების შესახებ
მოსწავლეებმა მიაღწიეს გეგმით განსაზღვრულ შდეგებს,გაიხსენეს
ბუნებისმეტყველებაში ნასწავლი და დაუკავშირეს ახალ ახსნილ მასალას საკმაოდ კარგად,
ჩამოუყალიბდათ პირველდაწყებითი ცოდნა ქიმიის საგნისადმი,გაიგებს რა არის
ნივთიერება, იმუშავეს ტექსტზე ,გამოთქვეს ვარაუდები და დააფიქსირეს თავისი
შეხედულება.გაკვეთილზე გამოყენებულმა სტრატეგიებმა, როგორიცაა მაგ.მინი ლექცია ,მოსწავლეებს მისცა
საშუალება ყურადღება გაემახვილებინათ საკვანძო საკითხებზე და შექმნოდათ
ცოდნა, თუ რის შესახებ იყო
გაკვეთილი,ტექსტზე მუშაობამ საშუალება მომცა მაქსიმალურად ყველა ყოფილიყო
ჩართული,კითხვა –პასუხის საშუალებით გავარკვიე რამდენად გაიგეს ესა თუ ის საკითხი.
ადვილად გააკეთეს საკლასო სამუშაო, ყველამ წაიკითხა მათ მიერ შსრულებული
დავალება,დანარჩენები ყურადღებით უსმენდნენ
და შეცდომის აღმოჩენის შემთხვევაში უსწორებდნენ.ყველაზე უკეთესად
გამომივიდა ქიმიის საგნისადმი ინტერესის გამოწვევა
ცოდნის კონსტრუირებისა და
რეფლექსია–გამთლიანების ფაზებზე გამოვიყენე ისეთი სტრატეგიები, როგორიცაა მინი
ლექცია,ტექსტზე მუშაობა,
კითხვა- პასუხი და მიზნობრივად შერჩეული დავალების შესრულება.გაკვეთილის
მსვლელობის დროს არ მომხდარა გეგმის მოდიფიცირება.
დანართი 1
შეფასების რუბრიკა
|
არადამაკმაყოფილებელი
(1 ქულა)
|
დამაკმაყოფილებელი
( 2 ქულა)
|
კარგი
(3 ქულა)
|
ძალიანკარგი
( 4 ქულა)
|
ჩართულობა
|
არ მონაწილეობს ან ძალიან იშვიათად მონაწილეობს
აქტივობებში
|
იშვიათად მონაწილეობსზოგიერთ აქტივობაში
|
აქტიურად მონაწილეობსა ქტივობების უმრავლესობაში
|
აქტიურად მონაწილეობ სყველა აქტივობაში
|
წაკითხული
მასალის
ცოდნა
|
ვერ ამჟღავნებს მასალის ცოდნას
|
სუსტად ამჟღავნებს მასალის ცოდნას, უჭირს თავისი მოსაზრებების
არგუმენტირებულად დასაბუთება.
|
საკმაოდ კარგად ამჟღავნებს მასალის ცოდნას. ძირითადად არგუმენტირებულად ასაბუთებს თავის
მოსაზრებას
|
სრულყოფილად ამჟღავნებს მასალის ცოდნას, არგუმენტირებულად ასაბუთებს თავის მოსაზრებას.
|
თანამშრომლობა
წყვილებში
ან
ჯგუფებში
მუშაობის
დროს
|
არ თანამშრომლობს ან ძალიან იშვიათად თანამშრომლობს
|
იშვიათად თანამშრომლობს
|
ხშირად თანამშრომლობს.
|
ყოველთვის თანამშრომლობს
|
დანართი 2
საშინაო დავალების და გაკვეთილზე დამუშავებული
მასალისა და უნარების ათვისების ხარისხის შეფასება.
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
|
წერითი დავალება (თუ
არის საშინაო ცდაც)
|
წერითი დავალება არ აქვს ან არასწორია.
|
დავალება ნაწილობრივ სწორადაა შესრულებული
|
დავალება სწორადაა შესრულებული, შესამჩნევი ხარვეზების გარეშე.
|
დავალება სწორადაა შესრულებული .ორგანიზებულია თვალსაჩინოდ.
|
პარაგრაფის შესაბამისის
ძირითადი ცნებები და უნარები
|
არ შუძლია გაკვეთილზე განხილული ძირითადი ცნებების ჩამოთვლა,არ სეუძლია
მათი ადეკვატური გამოყენება.
|
ძირითადი ცნებების შესახებ ბუნდოვანი წარმოდგენა აქვს .უჭირს ამ ცნებების
ადეკვატურად გამოყენება.
|
აყალიბებს ძირითად ცნებებს,მსჯელობს თითოეული ცნების შესახებ,იყენებს მათ
ადეკვატურად ზოგიერთ შემთხვევაში.
|
აყალიბება ძირითად ცნებებს .
მსჯელობს თითოეული ცნების შესახებ.აკავშირებს
ამ ცნებებს ერთმანეთთან,აგრეთვე წინა გაკვეთილზე განხილულ ცნებებთან,იყენებს ამ
ცნებებს ყველა სიტუაციაში.
(10 ქულა)საკითხის გადაწყვეტას უდგება შმოქმედებითად,დავალება
გამდიდრებულია სხვადასხვა საინფორმაციო წყაროებიდან მოპოვებული მასალით.გააჩნია
საკუთარი ხედვა.
|
No comments:
Post a Comment